"Enter"a basıp içeriğe geçin

2013 İtalya gezisi

Bir sene aradan sonra canım eşim ve aile dostlarımızla birlikte Alp dağlarının eteklerinde yer alan ve büyüdüğüm şehir olan Como’ya 1 haftalık  bir ziyarette bulunduk.  Oldukça güzel ve eğlenceli geçti doğrusu. Misafirlerimizle birlikte Como şehrinin bir çok kasabasını gezdik, tabi sadece Como ile sınırlı kalmadık. Milano, Venedik ve Gardaland için Verona’ya da gittik.

Como GölüComo sanki cennetten bir parça, 4 tarafı sonuna kadar yeşillere bulanmış dağlarla çevrili… çoğu kişinin bildiği üzere şehir merkezinden başlayıp dağların arasından süzülerek uzayıp giden muhteşem ve bir o kadar büyük bir de gölü var. Şehir ile aynı ismi taşıyan Como Gölü büyük olduğu için feribot ve vapur seferleri yapılmakta, yolunuz düşer ise mutlaka bu seferlerden birine kendinizi atıp gölün ve etrafındaki güzelliklerin keyfini çıkarın.
Birçok farklı köy ve kasaba görme imkanı, muhteşem manzaralar ve güzel fotoğraflar çekme şansını bu şekilde elde etmiş oluyorsunuz zira tek tek dolaşmak  oldukça zor, bazen de anlamsız olabilir.

Como da büyüdüğüm için bana normal gelen bazı şeyler ziyaretçiler için farklı gelebiliyor, en basit örneği ise döner kebap. Peki nedir farkı? dediğinizi duyar gibiyim. Farkı ülkemizde olduğu gibi kuru olmaması, daha yağlı olduğu için daha lezzetli. Genellikle tavuk ve hindi karışımı dönerler var ve çok az sayıdaki dönerciler kendileri imal ediyor, imalat yapanlar da genellikle et döner oluyor, çoğunluğu “hazır döner” tabir edilen tavuk hindi karışımı fabrikasyon döneridir. “Buralara kadar geldik döner mi yiyeceğiz” demeyin bu farklı tadı mutlaka deneyin.

Como Porta TorreComo da gölün etrafını gezdikten sonra geriye pek fazla bir şey kalmıyor aslında, pilin mucidi Alessandro Volta meydanı şehrin göbeğindeki Cavour meydanının hemen yanında olduğu için uğrayıp bir zamanlar burada yaşayan bilim adamının heykelini görebilirsiniz. Piazza Cavour yani Cavour meydanının arkasında ise  Duomo meydanı yer almakta, bu meydanda şehrin en büyük kilisesi bulunuyor. Kiliseden uzaklaştıkça labirenti andıran dar sokaklar çıkıyor karşınıza, tam bu nokta  aslında Como şehrinin temellerinin atıldı Roma döneminde surlar ile çevrili olan Como dur. Şehrin birçok yerinde halen surlar ve kuleler bulunmakta.
Bizim bu gezide gidemediğimiz (inşallah bir dahaki sefere) ama tavsiye ettiğim manzarası muhteşem olan Brunate tepesine mutlaka çıkmalısınız.  Tam yüksekliğini bilmesem de teleferik ile yaklaşık 10 dakikada çıkılan tepeden şehre kuş bakışı atıp güzel resimler çekebilirsiniz.

Total
0
Shares

Sayfalar: 1 2 3

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın

    %d blogcu bunu beğendi: