"Enter"a basıp içeriğe geçin

Android akıllı telefonları gercekten temizleyebiliyormuyuz?

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonunuzu sıfırladığınızda resimler, videolar, mesajlar gibi tüm verilerinizin gerçekten silindiğinden emin olabiliyormusunuz? İşte bu sorunun cevabı…

Akıllı telefonunuzu yenilemeye karar verdiğinizde eski Android telefonunuzu bir başkasına satıyor veya hediye ediyorsanız, standart temizleme araçları işinize yaramayabilir. Çünkü bunlar, cep telefonunuzdaki kişisel bilgileri tamamen silemiyor.

Antivirüs firması Avast, ufak çaplı bir araştırma yaparak eBay’den 20 tane kullanılmış akıllı ceptelefon satın aldı. Sözde bu telefonların kişisel verilerden temizlenmiş olması gerekiyordu. Ama Avast çalışanları, 40.000’in üzerinde fotoğrafı, 750 email ve yazılı mesajı, 250 bağlantıyı, dört telefon sahibinin kimliğini, ve bir tamamlanmış kredi talebini elde etmeyi başardılar.

Android işletim sistemi ile gelen standart temizleme araçlarındaki sorun, verileri sadece uygulama seviyesinde temizliyor, yani veriler hala disk-imaj programlarıyla kurtarılabilir durumda oluyor. Üstelik bu işi yapan Forensic ve Toolkit gibi ücretsiz programlar var.

Cep telefonunuzu elden çıkarıyorsanız, tamamen temizlediğinizden emin olmalısınız.

Verileri şifrelemek

Aslında Android işletim sistemini kullanan bir cihazda verilerinizi korumak hiç de zor değil. Cihazınızı sıfırlamadan önce, ayarlardan belleği şifreleyebilirsiniz. Zaten bulunan ayarlardan yaptığınız bu şifreleme yöntemi, veri şifrelemesini ekran kilit şifrenize dayanarak oluşturuyor. Yani ekran kilit şifreniz ne kadar uzunsa, verileriniz o kadar güvende oluyor.

Telefonunuzun güvenlik ayarlarından bunu yapmak oldukça kolay. Şifrelemeyi başlatmanız için telefonunuzun şarjlı ve şarja takılı olması gerekiyor. Belleğinizin büyüklüğüne göre iki saate kadar sürebiliyor. Yalnız bu şifreleme işleminin microSD kart için geçerli olmadığını belirtmeliyiz. Yani cihazınızı satmadan önce, microSD kartı çıkarmalısınız.

Bundan sonra yapmanız gereken, telefonunuzu sıfırlamak. Zaten şifrelenmiş olan veriler silindiğinde geri getirilmesi mümkün olmayacak.

Tüm belleğin üzerine yazın

Şimdi içi boş olan cep telefonunuzu yeniden açtığınızda, maksimum güvenlik için yapılması gereken son şey tüm belleğin üzerine yazarak verilerin geri getirilmesini tamamen imkansız hale getirmek. Bunun için yapabileceğiniz en kolay şey, telefonu video kaydeden ve kamerası masaya bakacak şekilde, belleği bitene kadar kayıtta bırakmak. Duruma göre kaydı birkaç defa tekrar başlatmanız gerekebilir, çünkü bazı cep telefonları belli bir süreden sonra kaydı kendi kendine durdurabiliyor.

Total
0
Shares

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın

    %d blogcu bunu beğendi: