"Enter"a basıp içeriğe geçin

En yaygın bilimsel yalanlar (doğru bildiğimiz yanlışlar)

Balıklar her şeyi 3 saniye sonra gerçekten unutuyor mu? Yarasalar gerçekten kör müdür? Köpeklerin 1 yılı insanların 7 yılına denk midir?
Doğru bildiğimiz o kadar çok yanlış var ki hangi birini sayalım. Bir derleme yaptım ve doğru bildiğimiz bazı bilimsel denebilecek yanlışları sıraladım.

 • Köpeklerin bir yılı, insanların yedi yılına eşdeğerdir. Köpeklerin yaşını hesaplamak için her yaşını, insan hayatının yedi yılına çarpmak yanlıştır. Her ne kadar cinslerine ve ebatlarına göre değişse de bir Fino cinsinin ilk yılı insan ömrünün ilk 10-15 yılına denk geliyor; sonraki yıl ortalama 3-8 insan yaşı ve sonraki yılların her biri yaklaşık 4-5 insan yaşı diyebiliriz.
 • Sadece beş duyumuz vardır. Gerçekte 9 ya da 20 adet olabilir: aslında “gerçeği algılamak için hangi parametreleri dikkate aldığımıza bağlı. “Duygu” olarak kabul edilen vestibüler sistemi örnek olarak verebiliriz. Vestibüler sistem: dengemizi korur, yerçekimini algılar, hareket halindeyken hızımız hakkında bilgi sağlar ve vücudun çektiği acıyı algılar.
 • Ay’ın saklı kalan karanlık yüzü. Büyük bir klasik: ay’ın “karanlık” yüzü aslında hiç de karanlık değil. Bizim gördüğümüz yüzü kadar diğer tarafı da nerdeyse aynı orantıda güneş tarafından aydınlatılıyor. “Karanlık” tabiri aslında “gizli” yerine kullanılmış.
 • Ses duvarını ilk uçaklar aştı. Jet motorlu savaş uçakları, sonik patlamalar, ses duvarı aşıldığında çıkan ses. Bunların hepsi gerçek fakat ses duvarı ilk olarak 7.000 sene önce Çin’de icat edilen kırbaç ile aşıldı. 1927’de yüksek hızlı fotoğraf makineleri sayesinde kırbacın çıkardığı sesin bir mini sonik patlama olduğu anlaşılmıştır.
 • Balıkların hafızası sadece 3 saniyelik. Bunu söylemekten artık vazgeçmemiz gerekiyor. 2009 yılında yapılan bir araştırmaya göre balıklar 5 aya kadar hafızalarında bilgileri tutabiliyor.
 • Sinekler sadece 24 saat yaşar. Sinekler ev ortamında yaklaşık 3 hafta yaşarlar. Tabi bu durum rahatsız etmek kabiliyetlerine göre değişiyor hehehe.
 • Yer çekimi nesneleri aşağıya doğru çeker. Yer çekiminin nesneleri aşağıya doğru çektiğini söylemek pek doğru olmaya bilir. Aslında yer çekimi nesneleri dünyanın merkezine doğru çekiyor.
 • Yarasalar kördür. Her ne kadar yönlerini ve avlarını bulmak için yüksek titreşimli ses dalgaları yaysalar da bilinenin aksine kesinlikle kör değildirler. Göreme yetenekleri diğer memeli hayvanlardan pek farklı değildir. Gece hayvanları olmalarına rağmen karanlıkta iyi bir görüş becerisine sahip değiller ve bu yüzden “sonar” becerilerine ihtiyaç duyarlar.
Total
0
Shares

İlk Yorum Sizden Gelsin

  Bir Cevap Yazın

  %d blogcu bunu beğendi: