"Enter"a basıp içeriğe geçin

Komik Sevgililer Günü Karikatürleri!

Ah sevgililer günü ah, kimine göre romantik ve kutlanması gerek bir gün kimine göre ise tüketimi arttırmak için düzenlenmiş bir gün.

Aslında, Roma döneminde bir papaz olan “San Valentino“, aşıkların ve sevgililerin koruyucusu olarak anılır. Milattan sonra 14 şubat 273 de öldürülür ve günümüze kadar gelerek tüm dünya da yaygınlaşan sevgililer günü olur, işin özeti budur.

Daha derine inecek olursak: Roma döneminde 13 şubat ile 15 şubat arası kutlanan bir bayram olan “Lupercalia” Romalıların hayvanlarını kurtlardan koruduğuna ve bolluk bereket getirdiğine inandıkları tanrı olan “Fauno” şerefine yapılmaktaydı. (Başka bir rivayette ise “Lupercalia” kutlaması “Romolo ve Remo” ikizlerinin yeni doğum yapmış bir dişi kurt tarafından emzirilme mucizesini hatırlatıyor.)

Milattan sonra 496 yılında “papa Gelasio I” bu kutlamayı değiştirip 14 şubatı “San Valentino” ya adayıp Roma kutlamasını hristiyanlaştırmak için sevgililer günü ilan etmiştir.

Bu kadar tarih yeter sanırım komik karikatürler derken tarihe daldık, bu arada bilgilerin çoğu “it.wikipedia.org” adresinden alınmıştır.

Total
0
Shares

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın

    %d blogcu bunu beğendi: