"Enter"a basıp içeriğe geçin

Merzifon hakkında bilgiler

Yaklaşık iki yıldır Merzifon da yaşıyorum ve aslında ilk günlerimde burada bazı şeylerin yanlış işlediğini fark etmiştim… Evet, evet kesinlikle fark etmiştim.

Yurt dışından gelip buraya yerleştiğim için doğal olarak hiç eşyam yoktu, tüm evin eşyalarını ve ıvır zıvırlarını alırken yaşadıklarımı anlatsam kitap olur. Burada her şey sorun, inanın attığınız adım dahi sorun olabiliyor.

Bir perdecide nasıl bir sorun ile karşılaşabilirsiniz şimdi ondan bahsedeyim: ismini şu an hatırlamadığım tanış vasıtasıyla girdiğimiz dükkânda seçimimizi yaptık parasını ödedik hazır olacağı günü örendik ve ayrıldık. Gel gelelim söz verilen günde hazır olmayan perdeler birkaç gün gecikmeli geldi, insanlık hali olur diyip sineye çektik ama burada bitmedi verdiğimiz ölçüler ile gelen perdelerin bazıları örtüşürken bazıları da örtüşmüyor artı özürlü perdeler ve tüller gönderilmiş buda yetmiyor gibi köşelerine adımın yazdığı bir kağıt parçasını bildiğiniz büyük karton zımbası ile zımbalamışlardı. İade ve tekrar yaptırma sürecini anlatmak dahi istemiyorum zira midem bulanıyor, değişen bazı perdeler kirli, pis ve ütüsüz geldi dükkânın ismini mutlaka konuya ekliycem daha sonra.

Beyaz eşya içinse birkaç dükkân gezdim hepside aşağı yukarı aynı yerde cadde üzerinde sıralanmış baştan sona, aynı marka aynı model bir buz dolabını ilk girdiğim yer bin küsür lira derken en son girdiğim yer yedi yüz gibi bir rakama verdi. Hayret doğrusu ben hala çözemedim.

Mobilya alırken oturma gurubunun yanında TV ünitesi falanda beğendik ve  kapara bırakıp çıktık yaklaşık bir saat sonra dönüp TV ünitesini istemediğimi söyledim geri kalanını alıp tamamını nakit ödeyecektim. Bunun için benle tartışmaya giren bayanın savunması sözde bu bir saat zarfında Kayseri deki merkezlerine sipariş geçmişmiş ve fatura kesmiş, bende kendisine bu ürünleri henüz satın almadığımı sadece beğenip kapara bıraktığımı hatırlatıp ben olmadan kime sorarak fatura kestiğini sorunca köşeye sıkışıp debelenince sinirlenmeye başladı. Kayseri dekiler bir saatte siparişi alıp yola çıkacak halleri yok bir kıçı kırık TV ünitesi için. Derken mekanın sahibi kadının kocası gelip müdahale etti son derece nazik bir şekilde biraz önce olması kesinlikle mümkün olmayan her şey oluverdi. Bu yer Klas Mobilya Merzifon idi.

Gelelim halı işine yine aynı tanış hacının dükkânı diyerek götürdüğü yerde bana göre hayatımın kazıklarından birini yedim sıradan koridora serilen saçma sapan o uzun şeylere bir halı parası verdim.

Son olarak bu yazıda halı yıkama ile ilgili anımı paylaşacağım, açık renklerdeki oturma odasındaki halımızı yıkattırmaya verdik bir firmaya ve gayet iyi yıkayıp teslim ettiler, memnun kaldığımız firmaya bir kez daha verdik halılarımız ve bu defa baştan savma iş yaptıkları çok belliydi bir daha vermedik.

Gün geldi çattı ve halılar kirlendi, arkadaşların tavsiyesi üzerine askeri lojmanda faaliyet gösteren Sistem Halı Yıkama Merzifon firmasını aradık hemen gönderdikleri eleman yaklaşık dört saat sonra geldi halıları aldı gitti. Normal şartlarda iki gün süren yıkama kurutma işlemi yaklaşık üç gün sürdü, hadi buda sorun değil, eve gelen halılar hiç iç açıcı kokmuyordu normalde güzel kokar değimli. Açıp serdiğimizde ise halıların yıkandığı belliydi ama lekeler gözle uzaktan görülecek şekilde halılardaki yerlerini muhafaza ediyordu ve sıkı durun adamlar reklam yapa caz diye halıların köşesine yine karton zımbası ile hem reklamlarını hem isim içeren bir nevi kartvizitlerini zımbalamış halının üstünde zımbanın olduğu yer delik gibi duruyor. Telefon açıp şikâyetimizi bu defa dile getirdik ve hemen gelip alıp tekrar yıkayacaklarını söylediler. Aradan bir saat geçti ve gelen giden yok, evden çıkmak zorunda olduğumuz ve insaniyetlik namına arayıp gelip gelmeyeceklerini sorduğumda evimin oralarda olduklarını söylediler ne demekse artık, neyse durumu izah edince ertesi gün erkenden geleceklerini söylediler ve aradan dört gün geçti hala gelmediler umarım başlarına yolda bir şey gelmemiştir. Not: İnsan evladı bir telefon açar gelmiyoruz lan der ama nerdeee.

Burada esnaf anlayışı = kaba tabirle kazıkla geç. Belki ülkenin birçok yerinde böyledir ben bilmiyorum ama bir topluluğun geneli de böyle olmaz ki arkadaş.

Tekrar Not: Kimseyi karalamak için yazmadım, haksızlığa, adaletsizliğe ve yanlışlara sessiz kalmamak adına yazdım hatta geç bile kaldım. Merzifon geneli itibari ile güzel sade bir yer son iki yılda yapılanlar bakımından oldukçada gelişen bir ilçe bu talihsizlikler başıma geldi diye insanlara önyargılı davranmıyorum çok iyi dostluklarda kurdum çok temiz insanlar ile de tanıştım. Ülkenin yabancısı olduğumdan bu tür olaylar ve normal vatandaş için sıradan gelen şeyler daha çok dikkatimi çekiyor.

Total
0
Shares

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın

    %d blogcu bunu beğendi: