"Enter"a basıp içeriğe geçin

Merzifon’da ev kiraları

Birkaç senedir Merzifon‘da yaşıyorum, Türkiye’de ki ilk yerleşim yerim, neden ve niçin orası diye sormayın lütfen hehe. Bundan yaklaşık iki sene önce yani 2012 senesinde  ev kiraları 300 TL ile 450 TL arasında değişiyordu, tabi “lüks” olanlar biraz daha fazla olabiliyor haliyle.

Şu an oturduğum evi 300 TL ye kiralamıştım: doğal gazlı, dış cephe mantolama yoktu (bir sene sonra yapıldı), 5. kat ve asansörsüz bir apartman. Aynı koşullarda asansör ve dış cephe olsa o dönem 350 TL ederdi eski bina olduğu için, yeni bina olsa taş çatlasa 450 TL. Neyse, tayin dönemine denk geldiği için en düzgünü buydu maalesef. Maalesef dememin sebebini “Alt komşumdan şikayetçiyim” adlı yazımdan anlayabilirsiniz.

Bilindiği üzere Merzifon’da 5. ana jet üs komutanlığı var ve bu yüzden hatırı sayılır bir asker kitlesi mevcut, bu durumu kendi lehine çevirmesini çok iyi öğrenmiş durumda olan bazı esnaf ve vatandaş gurubu mevcut. Buna ek olarak sene başında 4 yıllık üniversite geleceği iddiaları kira fiyatların alıp başını gitmesine sebep oldu.

Geçen sene apartmandaki aşırı gürültüden dolayı ev aramaya başlamıştım, bunun yanında gürültüden duyduğum rahatsızlığı dile getirmiştim. Sanırım biraz olsun işe yaramış olacak ki (ya da 4. kat ile 3. kat arasında ittifak imzalandı bilemiyorum artık) gürültüler minimuma inmişti ve ben de ev aramayı bırakmıştım. Şu sıralar tekrar ev aramaya başladım, zira dengesiz apartman sakinleriyle yaşam sürdürmek çok zor oluyor.

Neyse konumuza dönelim, geçen sene 400 TL olan evler bu sene 550 TL olmuş. Arada sırada internetten kiralık ev ilanlarına göz atıyorum ve “ne kadar aç gözlü insanlar var” demekten kendimi alamıyorum, bunun yanında bir de “lüks” kavramı var ki akıllara zarar. Bir ilanda söyle bir başlık gördüm (gerçi nerdeyse her ilanda var artık) “LÜKS DAİRE” içeriğine girip baktığımda hani güler misin ağlar mısın derler ya öyle trajikomik bir durum ile karşılaştım. Bizim “lüks daire” 40 yıllık, sobalı, bilmem kaçıncı kat vs… daire çıktı “yuh artık” dedim, hani hor gördüğümden değil yanlış anlaşılmasın ama lüks nedir yahu? Bu arada bu ev için 300-350 TL arası bir rakam istiyorlardı yanlış hatırlamıyorsam, ulan ben 2 sene önce kombili evi 300 TL’ye tuttum.

Arkadaşlar, büyük şehirlerden gelen gadasını aldığım asker ve memur kardeşlerim size sesleniyorum. Biliyorum büyük şehirlerde ev kiraları buraların 2-3-4 katı, fakat ama lakin şimdi, oralardan gelip de burada ki bir daireye 650 – 800 TL istemeleri size göre çoook makul geldiği için hemen atlıyor olabilirsiniz ama inanın sadece piyasayı yükseltmiş ve bir nevi “kazık yemiş” oluyorsunuz. Yapmayın böyle guzuum, yapmayın böyle gadasını aldıklarım, yapmayın böyle hemi? Bunu ezbere söylemiyorum ona da açıklık getireyim.

Total
0
Shares

İlk Yorum Sizden Gelsin

    Bir Cevap Yazın

    %d blogcu bunu beğendi: