Bilgisayarınızda yer alan ancak fazla yer kaplayan dosyalarınızı, e-posta ile göndermek istediğiniz zaman alacağınız uyarı, “dosyanın boyutunun çok yüksek olduğudur. İşte bu problemin çözümünde kullanacağımız program olan WinRar ne işe yarar göz atalım.

Dosyalarınızı özellikle e-maile eklemek istediğinizde gönderebilmeniz için biraz sıkıştırmanız yani boyutunu e-posta aracına sığacak kadar küçültmeniz gerekir. Bunun için yapacağınız şey WinRar programını kullanmaktır. Hem masaüstünde hem de diğer disklerinizde aşırı dağınık duran dosyaların bir arada düzenli bir şekilde durmasını da sağlayan WinRar, oldukça popüler bir program. Programın isminde yer alan “Rar” aslında bir dosya uzantısı. Böylelikle size e-posta ekinde ile gelen sıkıştırılmış dosyalarınızı açabilmenizi de sağlıyor.

Ne işe yaradığından bahsettiğimiz WinRar nasıl kullanılır, şimdi de ona bakalım. Bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirdiğiniz ve kullandığınız WinRar’da dosya sıkıştırabilmeniz için, dosyanızın üzerine sağ tıklayıp “Arşive ekle” kısmına tıklamanız lazım. Açılan pencerede sıkıştırmak istediğiniz dosyanın ismini üst taraftan değiştirebilir ve WinRar’ın bu dosyayı sıkıştırıp nereye kaydetmesini istiyorsanız orayı seçebilirsiniz.

Boyutu çok yüksek olan dosyalarınızı zaman kazanmanız için Profil menüsünden küçük parçalar halinde sıkıştırıp hem daha kolay mail atmanızı sağlar hem de epey bir süre kazandırır. Bu dosyalarınızı ciltlere bölmek isterseniz hangi boyutta istediğinizi girebiliyorsunuz. Büyük ölçekli dosyalarınızı sıkıştırırken WinRar menüsünde bulunan “en hızlı” seçeneği yerine “en iyi” seçeneğini seçmeniz, nitelik olarak dosyalarınızı korumanızı sağlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.